HST sa detailne zameral na špirálovú galaxiu NGC 1309 nazývanú aj Pinwheel. Cieľom jeho prehliadky bolo určiť presne vzdialenosť galaxie.
Posledné pozorovania galaxie NGC 1309 boli uskutočnené vo vizuálnej a blízkej infračervenej oblasti. Použitím rôznych filtrov došlo k vyselektovaniu a zobrazeniu mnohých detailov v štruktúre galaxie. Modré svetlé zóny predstavujú oblasti, kde dochádza k formovaniu nových hviezd. Tmavé, červené časti predstavujú na snímke oblasti kde nájdeme množstvo galaktického prachu. Žltá farba, koncentrovaná v oblasti centra, je spôsobená populáciou starých hviezd. Hlavným cieľom detailnej prehliadky bolo hľadanie premenných hviezd – Céfeíd. Céfeidy sú v našej Galaxii veľmi známymi objektami. Používajú sa na určovanie vzdialeností do hodnoty 4 Mpc.
Získané výsledky by mali okrem spresnenia vzdialenosti galaxie spresniť aj hodnotu rýchlosti rozpínania vesmíru, tzv. kozmologickú konštantu. Tím astronómov združených okolo HST si galaxiu NGC 1309 nevybral náhodne. V roku 2002 vzplanula v galaxii supernova typu Ia, ktorá bola označená ako SN 2002fk. Ako je známe, supernovy typu Ia vznikajú z bieleho trpaslíka na povrch ktorého dopadá akreáciou hmota z hmotného spoločníka. Keď hmotnosť bieleho trpaslíka prekročí určitú hranicu dôjde k explózii supernovy. Objekt je potom mimoriadne svietivý a svoju jasnosť si zachováva niekoľko týždňov. Blízka explózia supernovy Ia, teda taká ako bola SN 2002fk v NGC 1309 umožňuje astronómom kalibrovať vzdialenosti vo vesmíre. Pri porovnávaní vzdialených a blízkych supernov typu Ia dokážeme určiť nie len rýchlosť rozpínania vesmíru ale aj zrýchľovanie expanzie v kozmologických vzdialenostiach. Je však potrebné poznať vzdialenosť blízkych galaxií relatívne presne. Navyše sa galaxia nachádza pomerne blízko, čo pozornému oku HST umožnilo detailnú prehliadku a tým aj detekciu Céfeíd.
Pozorovanie galaxie sa uskutočnilo v auguste a v septembri 2005. NGC 1309 nájdeme v súhvezdí Eridanus v skupine asi 200 galaxií. Vzdialenosť galaxie je 100 miliónov svetelných rokov.