Január je tradične mesiacom, kedy sa obloha rozžiari meteorickým rojom Kvadrantidy. Tento rok nebude výnimkou a pre pozorovateľov sa naskytne skvelá príležitosť uvidieť tento úchvatný nebeský úkaz. V noci z 3. na 4. januára 2025 nastane maximum hlavného meteorického roja Kvadrantidy. Predpokladaná frekvencia by mala dosiahnuť 120 meteorov za hodinu.
Kvadrantidy sú známe svojou vysokou frekvenciou meteorov počas krátkeho maxima. V roku 2025 sa očakáva, že maximum nastane okolo 3. až 4. januára. Na rozdiel od iných meteorických rojov, ako sú napríklad Perzeidy, maximum Kvadrantíd trvá len niekoľko hodín, preto je dôležité byť pripravený a sledovať oblohu v správnom čase. Tohtoročné maximum meteorického roja Kvadrantidy nastane 3.1.2021 v čase od 15:00 a 18:00 svetového času (UTC), čo uprednostňuje skôr pozorovateľov v pacifickej oblasti vrátane Havaja a Aljašky. Samozrejme nárast počtu meteorov bude pozorovateľný aj z Európy, navyše ako to už býva, roj môže mať neistotu v čase maxima a tak sa pokojne môže stať, že práve Európsky pozorovatelia si maximum roja užijú naplno. ZHR (zenitová hodinová frekvencia) je pri tomto roji variabilná od 60 do 200 meteorov za hodinu, no v roku 2025 by sa mohla pohybovať okolo 120 – 150 meteorov za hodinu. Meteorický roj je charakteristický jasnými bolidmi.
Pôvod meteorického roja nie je dodnes uspokojivo vysvetlený. Za pôvodom roja pravdepodobne stojí fragment už 500 rokov neexistujúcej kométy, ktorý bol v roku 2003 objavený a katalogizovaný pod názvom C/2003 EH1. Pôvodné teleso s označením C/1490 Y1 spôsobilo na jar roku 1490 meteorický dážď pozorovaný v čínskom meste Ch’ing-Yang. Meteorický dážď bol pravdepodobne dôsledkom rozpadu telesa.
Radiant roja sa nachádza v zaniknutom súhvezdí Kvadrant Murális (súhvezdie bolo zrušené v roku 1922), blízko hranice súhvezdí Pastier, Drak a Herkules. Počas maxima môžu byť za ideálnych podmienok viditeľné až desiatky až stovky meteorov za hodinu. Aktivita roja prebieha od 1.1. do 6.1. každoročne. Maximum roja je veľmi ostré a má premenlivú aktivitu od 60 do 200 meteorov za hodinu. Vplyvom gravitačného pôsobenia planéty Jupiter sa roj od Zeme vzďaľuje a predpokladá sa, že približne za 1000 rokov už nebude existovať.
V roku 2025 budú podmienky pre pozorovanie Kvadrantíd obzvlášť priaznivé, pretože Mesiac bude v nove, čo znamená, že jeho svit nebude rušiť pozorovanie. Pre najlepší zážitok z pozorovania odporúčame nájsť si miesto ďaleko od mestského osvetlenia, s dobrým výhľadom na oblohu. Ideálny čas na pozorovanie je po polnoci, kedy je radiant roja najvyššie nad obzorom. K pozorovaniu nie je potrebné prístrojové vybavenie, meteory sa pozorujú voľným okom. Samozrejme, vzhľadom na ročné obdobie odporúčame vhodný odev, teplý spacák a karimatku.
Nezmeškajte príležitosť uvidieť tento fascinujúci nebeský úkaz a vychutnajte si januárovú nočnú oblohu ozdobenú svetelnými stopami Kvadrantíd.
Zdroj: IMO, earthsky.org