Megalitické observatória – Anglicko

Megalitické observatória – Anglicko

Megalitické stavby slúžiace medzi iným aj k astronomickým pozorovaniam sa začali v oblasti Britských ostrovov stavať niekedy okolo roku 3000 pred n.l. Najznámejšou stavbou tohto obdobia je Stonehenge.

Stonehenge:

Je najznámejším zástupcom takzvaných „hanges“ na území dnešného Anglicka. Slúžil na rituálne, náboženské a astronomické účely. Bol postavený približne roku 3100 pred n.l. na území južného Anglicka neďaleko mesta Salisbury. Doteraz nie je presne jasné za akým účelom bol postavený a ako vlastne fungoval.

Stonehange má kruhový pôdorys obkolesený obrovskými kamennými blokmi. Tvoria ho nezvyčajné kamenné stĺpy, kvádre, priezory a jamy, ktoré naznačujú jeho zvláštny význam. Stavba v podobe v akej ju poznáme dnes vznikla v niekoľkých stavebných fázach, pričom medzi niektorými z nich je viac ako 1000 rokov. Počas prvej fázy, ktorá prebiehala asi v roku 3100 pred n.l vznikla priekopa kruhového tvaru. V nej bol takzvaný Friar´s Heelstone. Vo vnútri bol kruh prehĺbený a v určitom období bol v ňom uskladňovaný popol mŕtvych. Neskôr boli vo vnútri priekopy položené v dvoch koncentrických kruhoch modré kamene (mednaté bridlice). Tieto boli neskôr odstránené a asi okolo roku 1800 pred n.l. dostal Stonehenge podobu, akú poznáme dnes. V čase už prvá stavebná fáza patrila minulosti. Vznikol tak kruh tvorený obrovskými šedými pieskovcovými balvanmi. Balvany boli na horných koncoch spojené kamennými platňami. Vnútri kruhu sa nachádzal komplex v tvare podkovy, ktorý tvorila rada obrovských kamenných kvádrov, pričom vždy dva niesli jednu kamennú platňu. Zdá sa, že rôzne generácie si umiestňovali modré kamene podľa seba. Modré kamene boli podnetom rôznych špekulácií. Pre ich geologické zloženie sa dlho myslelo, že pochádzajú z pohoria Prescelly v južnom Walese, odkiaľ boli dopravené po vode. Podľa posledných prieskumov sú ale jednotlivé kamene od seba dosť odlišné nato aby mohli pochádzať z jedného náleziska. Pravdepodobne boli do okolia Stonehenge dopravené z rôznych miest pohybom ľadovca.  Spôsob, ako je Stonehenge postavený, nie je ani primitívny, ani náhodný. Usporiadanie  kameňov vykazuje pozoruhodné pochopenie pre perspektívu. Často sa zdôrazňovalo, že stavitelia museli mať značné matematické znalosti a že celý komplex bol pravdepodobne používaný ako astronomické observatórium.

Stonehange je postavený tak, že z jeho stredu je veľmi dobre viditeľný obzor. Slnko pritom počas slnovratov a rovnodenností svietilo cez určené medzery v megalitoch.  Pravdepodobne sa teda používala na určovanie význačných smerov Slnka a Mesiaca a určovanie jednotlivých ročných období. V tom čase bol Stenehenge veľmi presným kalendárom.  Pomocou stavby sa dali určovať  hodiny počas dňa a tak isto bolo možné predvídať aj jednotlivé ročné obdobia. Niektorí vedci nevylučujú, že slúžilo aj na predpovedanie zatmení Slnka a Mesiaca.

Thornborough Henges

Predstavuje komplex troch sporiadaných henges v blízkosti mesta Thornborough v North  Yorkshire v Anglicku. Stavba bola postavená niekedy roku 3500 až 2500 pred n.l., teda v období neolitu.

Tento neskoro neolitický komplex je unikátny. Jednotlivé hanges sú postavené v jednej línii, pričom celá dĺžka komplexu meria približne kilometer. Každý z hange má priemer okolo 240 metrov. Každý z hanges je tvorený priekopou a svahom. Táto konštrukcia je prerušená len niekoľkými vchodmi. Celý komplex je vynikajúco viditeľný zo vzduchu.

Význam komplexu je doteraz nejasný. Pravdepodobne slúžil ako kultové centrum, možno mal aj astronomický význam. Totiž usporiadanie jednotlivých hange pripomína zobrazenie troch hviezd Orionovho pásu. Podobne sú usporiadané aj pyramídy v Gize.

Avebury – Silbury Hill

Toto zaujímavé miesto sa nachádza približne 145 km západne od Londýna a 34 km severne od Stonehenge. Vznikol približne roku 2500 pred n.l.

Predstavuje obrovský kamenný monument pozostávajúci z kamenných monolitov. Monolity vytvárajú kamenné kruhy nazývané Stone Circle. V minulosti ho tvorilo až 800 kamenným monolitov z ktorých tu dnes nájdeme sotva 180. Monolity vytvárali 4 kruhy a celý komplex bol ohraničený kruhovým niekoľko metrov vysokým valom.

Miesto slúžilo ako kultové a náboženské centrum. Pravdepodobne malo aj astronomický význam.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *