Jiří Grygar: Žatva objavov | Webinár

Jiří Grygar: Žatva objavov | Webinár

Kométa Neowise, ktorá po 6-tisíc rokoch rozžiarila nebo, napínavé pristátie roztomilého rovera Perseverance, voda na Mesiaci, zemetrasenia na Marse, bijúce srdcia čiernych dier, vesmírne sadenie šalátu či šialene ambiciózne plány Elona Muska, sú iba odrobinkou noviniek, ktoré sa za posledný rok udiali za veľkou modrou oblohou.

Čo ďalšie si pre nás vesmír pripravil? Aké záhady sa podarilo vedcom vyriešiť a aké nové otázniky sa v astronómii objavili? Ako napredujú vesmírne misie a na akých dôležitých projektoch sa v súčasnosti pracuje? Pripravte si teleskopy a roztvorte okná vesmíru dokorán! Legendárny astronóm, astrofyzik a popularizátor vedy, Jiří Grygar, nám v tohtoročnom pokračovaní fenomenálnej série prednášok, ktorú započal už v roku 1966, priblíži najzaujímavejšie udalosti astronómie a kozmonautiky, ktoré sa udiali v uplynulom roku!

RNDr. Jiří Grygar, CSc.
je astronóm, astrofyzik a významný popularizátor vedy. Je autorom viac ako dvoch stoviek odborných prác (predmetom jeho výskumu sú fotometria a spektroskopia hviezd, medziplanetárna hmota a astročasticová fyzika), ale aj množstva populárno-náučných kníh a vzdelávacích programov. Napísal tiež mnoho článkov v novinách či na internete a často vystupuje v rádiu a televízii. Od roku 1966 každý rok zostavuje prehľad najdôležitejších astronomických objavov uplynulého roka pod názvom Žatva objavov, ktorý prezentuje na prednáškach a následne zverejňuje v tlači. V rokoch 1992-1998 bol predsedom Českej astronomickej spoločnosti. Za svoju vedeckú, ale predovšetkým popularizačnú činnosť, získal mnoho cien. V roku 2011 získal najvyššie ocenenie Českej astronomickej spoločnosti, Cenu Františka Nusle, a o rok neskôr dostal Medailu Učené společnosti České republiky za „prínos českej i medzinárodnej astronómii a všeobecnej vede a jej šíreniu“. Bola po ňom pomenovaná planétka (3336) Grygar, objavená 26. októbra 1971. Je tiež čestným predsedom Českej astronomickej spoločnosti.

3. mája 2021 (pondelok)

Štart: 19:00 hod.

Vstupenky: bit.ly/ZatvaObjavov0305

FB event: https://www.facebook.com/events/847250149195872

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *