Hnedý trpaslík v blízkosti Slnka

Hnedý trpaslík v blízkosti Slnka

Pomocou unikátneho VLT ďalekohľadu bol medzinárodným tímom objavený hnedý trpaslík obiehajúci okolo 24. Slnku najbližšej hviezde.

Hnedí trpaslíci sú objekty, ktorých hmotnosti sú príliš malé na to, aby sa v ich vnútri zapálili termonukleárne reakcie. Na druhej strane sú príliš veľké na to, aby boli planétami. Jednoducho môžeme povedať, že sú to akési nedospelé hviezdy. V súčasnosti, keď astronómovia dokážu nahliadnuť do najvzdialenejších častí nášho vesmíru, by sa zdalo, že blízke okolie Slnka je dobre preskúmané. Opak je ale pravdou. Astronómovia neustále objavujú nové objekty v bezprostrednom susedstve našej planetárnej sústavy.

Objav sa uskutočnil pomocou ESO ďalekohľadu sústavy VLT (Very Large Telescope) v Chile. Hnedý trpaslík obieha hviezdu SCR 1845-6357, ktorá je 24. najbližšou hviezdou vzhľadom k Slnku. Materská hviezda sústavy patrí medzi veľmi malé hviezdy. Samotný trpaslík je tretím najbližším a zároveň najchladnejším hnedým trpaslíkom. Jeho teplota dosahuje iba 750 °C, hmotnosť leží niekde medzi 9 – 65 hmotnosťami Jupitera. Okolo svojej materskej hviezdy obieha vo vzdialenosti 4,5 krát väčšej ako Zem od Slnka. Od Zeme je tento hnedý trpaslík vzdialený iba 12,7 svetelného roka. Prvenstvo vo vzdialenosti držia dvaja hnedí trpaslíci, ktorí obiehajú hviezdu Epsilon Indi vo vzdialenosti 11,8 svetelného roka.

Objavený hnedý trpaslík je unikátny vo viacerých pohľadoch. Za prvé leží mimoriadne blízko, za druhé patrí medzi veľmi chladných trpaslíkov triedy T, je jediným hnedým trpaslíkom obiehajúcim hviezdu veľmi malej hmotnosti a je to najjasnejší známy objekt s tak nízkou teplotou.

„Novo objavený hnedý trpaslík je veľmi vzácnym objekto, pretože jeho vzdialenosť je veľmi dobre známa. To nám umožnilo presne určiť jeho skutočnú jasnosť,“ povedal člen tímu ESO Markus Kasper. „Okrem toho z jeho obehu okolo materskej hviezdy budeme behom niekoľkých rokov vedieť vypočítať presne jeho hmotnosť. Tieto údaje sú pritom veľmi dôležité k pochopeniu pôvodu hnedých trpaslíkov.“

Objav bol uskutočnený pomocou ďalekohľadu  Yepun, ktorý je súčasťou VLT, a jeho unikátnej adaptívnej optiky  NACO SDI s vysokým kontrastom. Toto zariadenie bolo vyvinuté špeciálne pre hľadanie extrasolárnych planét. Kamera Simultaneous Differential Imager (SDI) zvyšuje schopnosť VLT a jeho systému adaptívnej optiky zaregistrovať veľmi slabých sprievodcov, ktorý by sa inak strácali v žiari jasnejšej hviezdy. Kamera zároveň poskytuje informácie potrebné k určeniu teploty pozorovaného objektu.

Objav zároveň naznačuje, že prinajmenšom v tesnej blízkosti Slnka hnedí trpaslíci preferujú účasť vo viacnásobných systémoch, ako samostatné putovanie hlbinami vesmíru. Zo 7 hnedých trpaslíkov nachádzajúcich sa do vzdialenosti 20 svetelných rokov je až 5 členmi viacnásobnej sústavy.

ESO

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *