darksunset2.jpgdarksunset3.jpgdarksunset1.jpgdarksunset4.jpg

Megalitické observatória – Amerika

V oblasti amerického priestoru zahŕňajúceho Južnú, Strednú a Severnú Ameriku vzniklo niekoľko pozoruhodných kultúr, ktoré používali rôzne megalitické observatória na pozorovanie oblohy. O významnom meste Tiahuanaco sme už písali, a tak si teraz preberieme ostatné pozoruhodnosti uvedeného priestoru. Hádam najznámejšou kultúrou, ktorá stavala megalitické slnečné observatória bola Mayská kultúra.

Čítať ďalej...

Megalitické observatória – Rondery

Rondery sú megalitické observatóriá, ktoré sa začali pred asi 8000 rokmi objavovať v priestore strednej Európy. Stavali sa teda v mladšej dobe kamennej a zohľadňovali sa pri nich viaceré astronomické poznatky tej doby, najmä cyklické pohyby Slnka.

Čítať ďalej...

Megalitické observatória – Tiahuanaco

Tiahuanaco leží v pohorí Andy neďaleko jazera Titicaca.  Samotné mesto je jedným z najtajomnejších miest na Zemi. Bolo postavené kultúrou o ktorej nič nevieme a ktorá bez stôp zmizla z povrchu Zeme.

Čítať ďalej...

Megalitické observatória – Anglicko

Megalitické stavby slúžiace medzi iným aj k astronomickým pozorovaniam sa začali v oblasti Britských ostrovov stavať niekedy okolo roku 3000 pred n.l. Najznámejšou stavbou tohto obdobia je Stonehenge.

Čítať ďalej...

Moderná astronómia

Objav fotografie, fotometrie a spektroskopie posunul vývoj astronómie nesmierne ďaleko. Nasledoval objav za objavom. Tak isto nezaostával ani technický pokrok. Astronómovia dostávali čoraz väčšie a dokonalejšie prístroje. Navyše sa začalo aj s pozorovaním mimo planéty Zem. O svoje slovo sa prihlásili nielen sondy ale aj výpočtová technika.

Čítať ďalej...

Joomla templates by a4joomla