darksunset4.jpgdarksunset1.jpgdarksunset2.jpgdarksunset3.jpg

Gigantické diamanty v atmosférach obrích planét

V našej Slnečnej sústave je stále ukrytých veľa tajomstiev. Z nedávno publikovanej vedeckej práce vyplýva, že hlboko v atmosférach planét Jupiter a Saturn by sa mohli ukrývať obrovské diamanty.

 

Planetológovia vypočítali, že hlboko v atmosférach planéty Jupiter a Saturn sú vhodné a stabilné podmienky pre výskyt diamantov. Okrem toho zistili, že hlboko pod oblasťami v ktorých sa môžu diamanty nachádzať v pevnom skupenstve sú teploty a tlaky tak vysoké, že diamanty budú z pevného skupenstva prechádzať do kvapalného skupenstva.  To znamená, že tu môžu vznikať tekuté diamanty a môže tu pršať diamantový dážď. Základné formy uhlíku vytvorené v dôsledku mimoriadne silných bleskových výbojov v atmosfére planéty Saturn, klesajú smerom do jadra planéty. Hlboko v atmosfére je prítomný uhlík stláčaný a menený na diamanty. Tie sa zasa neďaleko jadra planéty rozpúšťajú a vznikajú tak diamanty kvapalné.

Už viac ako 30 rokov je známe, že diamanty môžu byť stabilné v jadrách planét Urán a Neptún. O Jupiteri a Saturne sa ale súdilo, že v ich vnútrach je teplota privysoká na to, aby tu mohli panovať podmienky priaznivé pre vznik pevných diamantov. Nové dostupné údaje však ukazujú, že v jadrách Uránu a Neptúnu je omnoho nižšia teplota ako je potrebná pre vznik kvapalných diamantov. Tieto údaje tiež ukazujú, že v atmosférach Jupitera a Saturnu sa môžu voľne vznášať diamanty z ktorých niektoré môžu mať také rozmery, že ich pokojne môžeme volať aj diamantovými ľadovcami.

Nakoniec však tieto skvosty klesnú do oblastí jadra, kde sa z nich stanú tekuté diamanty. Samozrejme, fakt, že tu panujú vhodné podmienky pre výskyt diamantov ešte neznamená, že tu skutočne existujú.

Zdroj: ČAS

 

 

 

 

Joomla templates by a4joomla