darksunset3.jpgdarksunset2.jpgdarksunset4.jpgdarksunset1.jpg

Ceres čaká návštevu

Aj keď trpasličia planéte Ceres dostane návštevu v podobe sondy DOWN (NASA) až v marci 2015, je už na mieste povedať si o Cerese a sonde DOWN pár zaujímavých informácií.

 

Trpasličia planéta Ceres obieha okolo Slnka medzi dráhami planéty Mars a Jupiter. Ceres je unikátnym telesom, ktoré sa v mnohom podobá Jupiterovmu mesiacu Europa alebo Saturnovmu mesiacu Enceladus. Oba spomínané mesiace sú totiž považované za možných nositeľov života. Keď bol Ceres v roku 1801 objavený, považovali ho astronómovia za planétu. Bolo zistené, že nové teleso obieha Slnko medzi Marsom a Jupiterom v miestach, kde sa matematicky predpokladala prítomnosť planéty. Ďalšie pozorovania ale odhalili, že v tej istej oblasti sa pohybuje veľké množstvo telies a z planéta sa tak stala planétka. Teda jedno z telies hlavného pásma asteroidov. Keď bolo následne v roku 2006 Pluto preklasifikované z planéty na trpasličiu planétu, do rovnakej kategórie sa dostala aj planétka Ceres a stala sa z nej trpasličia planéta.

 

 

Ceres má priemer 952 km a je najhmotnejším telesom v hlavnom pásme asteroidov. Je dokonca väčší ako niektoré ľadové mesiace planét, ktoré niektorí vedci považujú za ideálne telesa pre prítomnosť života. Ceres je dvakrát väčší ako Saturnov mesiac Enceladus, ktorý chrlí gejzíry vody a ľadových kryštálov a pod povrchom ktorého sa môže ukrývať oceán kvapalnej vody.  

Na rozdiel od asteroidov má Ceres tvar gule, čo hovorí aj o jeho pôvode. To že Ceres má tvar gule, naznačuje, že teleso bolo sformované v rannej fáze vývoja Slnečnej sústavy. Tvar trpasličej planéty, jej rozmer a celková hmotnosť odhaľuje teleso s neuveriteľne nízkou hustotou. Pod povrchom pokrytým prachom a horninou sa podľa názoru niektorých astronómov môže nachádzať ľad. Je celkom možné, že v určitom období vývoja tu mohol existovať oceán kvapalnej vody. Rozdiel medzi trpasličou planétou Ceres a ostatnými ľadovými telesami v Slnečnej sústave spočíva v tom, že Ceres sa nachádza bližšie k Slnku. Výskum vnútornej štruktúry Ceresu by mohol poskytnúť náhľad do obdobia mladej Slnečnej sústavy, predovšetkým do miest, kde mohla existovať kvapalná voda.

 

 

Snímky trpasličej planéty Ceres získal HST, pričom získané snímky zobrazujú teleso na povrchu ktorého je možné rozlíšiť útvary veľkosti 25 km. Miestny terén pritom zdobia kruhové škvrny, ktorých vzhľad pripomína impaktné panvy alebo chaotický terén, podobný tomu na Jupiterovom mesiaci Europa. Najväčší zaznamenaný útvar na povrchu Ceresu má veľkosť okolo 250 km a bol pomenovaný Piazzi na počesť objaviteľa Ceresu. Priemerná teplota na povrchu Ceresu sa pohybuje v rozmedzí -143 až -73 °C.

Podrobný výskum telesa bude od marca 2015 vykonávať sonda DAWN (NASA, vypustená 27.07.2007). Sonda už skúmala asteroid Vesta (júl 2011 až júl 2012). Sonda by mala Ceres skúmať minimálne 5 mesiacov.

Zdroj: ČAS, NASA

 

 

 

 

Joomla templates by a4joomla