darksunset4.jpgdarksunset3.jpgdarksunset1.jpgdarksunset2.jpg

Obrovská búrka na Saturne

Sonda Cassini zaznamenala na južnom póle planéty Saturn ohromnú búrku, ktorá pripomína pozemský hurikán...

 

Tento „hurikán“ má dobre vyvinuté oko a prstenec točiacich sa mrakov. Rozprestiera sa v tmavej oblasti vo vnútri tenkého a jasného prstenca mrakov. Priemer útvaru je 8000 km, čo je približne 2/3 priemeru Zeme. Útvar síce vyzerá ako hurikán, ale nespráva sa tak. „Nech je to čo chce, zameriame sa na výskum oka tejto búrky a zistíme, prečo tam je.“ Povedal  Andrew Ingersoll, člen obrazového tímu Cassini z California Institute of Technology, Pasadena.

Sonda Cassini získala časovú sekvenciu pokrývajúcu 3 hodinový interval, ktorá ukazuje, že vietor v okolí južného pólu Saturna rotuje v smere pohybu hodinových ručičiek rýchlosťou približne 560 km/h. Kamera sondy zachytila aj tieň, ktorý vrhá prstenec vysokej oblačnosti, nachádzajúci sa v blízkosti pólu a dve oblačné špirálové ramená, ktoré sa tiahnu od centrálneho prstenca. Oblačnosť v prstenci sa nachádza 30 až 72 km vyššie nad centrálnou časťou búrky. Je to teda asi 2 až 5 krát vyššie ako pri búrkových a hurikánových mračien na Zemi.

 

Infračervený snímok južného pólu planéty Saturn získaný počas rovnakého pozorovacieho obdobia.

 

Búrkové oká sú charakteristické pre hurikány na Zemi. Tvoria sa vo vlhkých vzdušných prúdoch nad povrchom oceánu, ktoré stúpajú smerom hore a v okolí stredu zasahujú povrch zeme silnými dažďami. Vnútorná časť zostupuje k povrchu zeme a je okom búrky. I keď zatiaľ nie je jasné, či vlhké prúdy sú pohonom búrky aj na Saturne, tmavé oko pri póle, hradba mrakov a oka ako aj špirálové ramená naznačujú, že sa jedná o systém podobný hurikánu.

Tak zreteľná hradba mrakov pri oku búrky doposiaľ nebola ešte na žiadnej planéte, ani na Zemi, pozorovaná. Dokonca aj Veľká červená škvrna na Jupiteri, ktorá je oveľa väčšia ako polárna búrka na Saturne, nemá oko ani hradbu zvýšenej oblačnosti a uprostred vyzerá relatívne pokojná. Obria búrka na Saturne je ale očividne odlišná od hurikánov na Zemi. Nachádza sa totiž výlučne pri póle a nepohybuje sa okolo planéty, ako je tomu pri pozemských hurikánoch. Saturn je plynná planéta a tak búrka vzniká aj bez oceánskej základne.

 

Štyri jednofarebné snímky boli získané kamerou ISS (Imaging Science Subsystem) a farebné (modrý a červený) boli získané vizuálnym a infračerveným spektrometrom VIMS (Visual and Infrared Mapping Spectrometer). snímky sú usporiadané podľa rastúcej dĺžky v nanometroch: (horný rad) 460 nm, 752 nm, 728 nm; (spodný rad) 890 nm, 2800 nm a 5000 nm.

 

 „Zdá sa, že jasná obloha nad okom Saturnovej búrky siaha veľmi hlboko, približne 2 krát hlbšie ako je obyčajne pozorovaná oblačná vrstva na tejto planéte,“ hovorí Kevin H. Baines, z tímu vyhodnocujúceho údaje z prístroja  Cassini visual and infrared mapping spectrometer. „To nám umožňuje doposiaľ najhlbší pohľad do Saturna na širokom rozsahu vlnových dĺžok. Na dne oka sme objavili záhadné tmavé oblaky.“

Infračervené snímky, ktoré získal Keck I na  Mauna Kea, Hawaii ukazujú, že oblasť južného pólu planéty Saturn bola už predtým teplejšia. Snímky z IR spektrometra sondy Cassini toto zvýšenie teploty potvrdili. Spektrometer spozoroval pri póle zvýšenie teploty približne o 4°. Prístroj zmeral vyššie teploty v hornej troposfére a stratosfére, teda vo vyšších častiach atmosféry, ako sa nachádzajú oblaky zachytené kamerou sondy. Dôvodom je pravdepodobne to, že vietor z výškou slabne, ponáraním do atmosféry sa stláča a tým sa okolie pólu zahrieva.

 

Zdroj: NASA, ČAS, EAI

 

 

 

 

Joomla templates by a4joomla