darksunset2.jpgdarksunset4.jpgdarksunset3.jpgdarksunset1.jpg

Europa: existencia extrémneho života?

Pokiaľ v našej Slnečnej sústave existuje život mimo našu planétu, tak asi iba v mikrobiálnej podobe. Záhodnými oblasťami sú však mesiace veľkých planét na ktorých sa nachádza globálny oceán vody. Jedným z nich je aj Jupiterov mesiac Europa. Zistíme čo sa skrýva v hlbokých vodách Európy? NASA pánuje tento zaujímavý mesiac navštíviť už v dohľadnom čase.

Čítať ďalej...

Teplý a mokrý Mars

Nedávna štúdia, ktorá bola postavená na základe údajov získaných sondou Mars Express a sondou Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) poskytla nové dôkazy pre existenciu teplého obdobia na planéte Mars. V tomto období sa na planéte Mars vyskytovala vody v kvapalnom stave počas dlhého obdobia. Táto skutočnosť má významné dôsledky pre obyvateľnosť a možnosť dávneho života na červenej planéte.

Čítať ďalej...

Ako dlho bude Zem obývateľná?

Dĺžka obývateľnosti našej planéty závisí od vzdialenosti od Slnka a na teplote, ktorá umožňuje existenciu kvapalnej vody na jej povrchu. Podľa najnovších údajov bude naša planéta obývateľná ešte zhruba 1,75 miliardy rokov.

Čítať ďalej...

Lávové tunely na Mesiaci

Počas mapovania mesačného povrchu boli získané dôkazy, že  na Mesiaci sa môžu nachádzať pomerne veľké lávové tunely. Tie by v budúcnosti mohli byť využité pre stavbu obytných jednotiek pre astronautov a aj na skladovanie zásob.

Čítať ďalej...

Na Plute boli rieky a jazerá

Sonda New Horizons, ktorá v júli 2015 snímkovala trpaslíčiu planétu Pluto, získala množstvo zaujímavých informácií a detailov o povrchu tohto telesa. Niektoré z pozorovaných útvarov pripomínajú rieky a jazerá, pravdepodobne naplnené dusíkom.

Čítať ďalej...

Joomla templates by a4joomla