darksunset3.jpgdarksunset4.jpgdarksunset1.jpgdarksunset2.jpg

Ako dlho bude Zem obývateľná?

Dĺžka obývateľnosti našej planéty závisí od vzdialenosti od Slnka a na teplote, ktorá umožňuje existenciu kvapalnej vody na jej povrchu. Podľa najnovších údajov bude naša planéta obývateľná ešte zhruba 1,75 miliardy rokov.

Čítať ďalej...

Lávové tunely na Mesiaci

Počas mapovania mesačného povrchu boli získané dôkazy, že  na Mesiaci sa môžu nachádzať pomerne veľké lávové tunely. Tie by v budúcnosti mohli byť využité pre stavbu obytných jednotiek pre astronautov a aj na skladovanie zásob.

Čítať ďalej...

Na Plute boli rieky a jazerá

Sonda New Horizons, ktorá v júli 2015 snímkovala trpaslíčiu planétu Pluto, získala množstvo zaujímavých informácií a detailov o povrchu tohto telesa. Niektoré z pozorovaných útvarov pripomínajú rieky a jazerá, pravdepodobne naplnené dusíkom.

Čítať ďalej...

Deviata planéta Slnečnej sústavy?

Už celé roky sa traduje, že niekde za dráhou Pluta obieha Slnko ďalšia veľká planéta. Sú jej pripisované rôzne javy v histórii ľudstva a traduje sa, že je zodpovedná aj za príchody niekoľkých veľkých komét do blízkosti Zeme. Ale existuje táto planéta v skutočnosti?

Čítať ďalej...

Vznik Slnečnej sústavy bol dramatický

V súčasnosti sa naša Slnečná sústava zdá byť pomerne pokojná a „uprataná“. Rozdelenie telies v nej je pomerne vyvážené, malé kamenné telesá sa nachádzajú v blízkosti Slnka a veľký plynný obri v jej vzdialenejších častiach.

Čítať ďalej...

Joomla templates by a4joomla