darksunset3.jpgdarksunset1.jpgdarksunset4.jpgdarksunset2.jpg

Život v sústave Saturna

Planéta Saturn so svojimi prstencami je nádherným klenotom nočnej oblohy. Saturn, nakoľko je telesom bez pevného povrchu, má minimálnu pravdepodobnosť na kolonizovanie ľuďmi. Avšak Saturnove mesiace Titan  a Enceladus sú na tom oveľa lepšie a teoreticky by na ich povrchu mohli vzniknúť kolónie alebo stanice so stálou ľudskou posádkou.  

Čítať ďalej...

Dávna atmosféra Mesiaca

Z najnovšej štúdie vyplýva, že okolo mladého Mesiaca sa pred 3 – 4 miliardami rokov vytvorila atmosfére. Vytvorenie atmosféry mala na svedomí intenzívna vulkanická činnosť, keď miestne vulkány chrlili viac plynov ako dokázalo z Mesiaca uniknúť.

Čítať ďalej...

Europa: existencia extrémneho života?

Pokiaľ v našej Slnečnej sústave existuje život mimo našu planétu, tak asi iba v mikrobiálnej podobe. Záhodnými oblasťami sú však mesiace veľkých planét na ktorých sa nachádza globálny oceán vody. Jedným z nich je aj Jupiterov mesiac Europa. Zistíme čo sa skrýva v hlbokých vodách Európy? NASA pánuje tento zaujímavý mesiac navštíviť už v dohľadnom čase.

Čítať ďalej...

Teplý a mokrý Mars

Nedávna štúdia, ktorá bola postavená na základe údajov získaných sondou Mars Express a sondou Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) poskytla nové dôkazy pre existenciu teplého obdobia na planéte Mars. V tomto období sa na planéte Mars vyskytovala vody v kvapalnom stave počas dlhého obdobia. Táto skutočnosť má významné dôsledky pre obyvateľnosť a možnosť dávneho života na červenej planéte.

Čítať ďalej...

Ako dlho bude Zem obývateľná?

Dĺžka obývateľnosti našej planéty závisí od vzdialenosti od Slnka a na teplote, ktorá umožňuje existenciu kvapalnej vody na jej povrchu. Podľa najnovších údajov bude naša planéta obývateľná ešte zhruba 1,75 miliardy rokov.

Čítať ďalej...

Joomla templates by a4joomla