darksunset1.jpgdarksunset4.jpgdarksunset3.jpgdarksunset2.jpg

Zaujímavý planetárny disk

Astronómovia objavili protoplanetárny disk, ktorý obieha materskú hviezdu v dvoch rôznych smeroch. Je to neskutočný objav, niečo také sme doteraz ešte nepozorovali!

Astronómovia študovali disk materiálu obklopujúci formujúcu sa hviezdu. Detailné pozorovania disku ukazujú, že sa vnútro disku pohybuje v opačnom smere ako vonkajšie časti disku.  Je to prvý zaznamenaný prípad takéhoto formovania budúceho solárneho systému. Systém, ktorý sa tu v budúcnosti vytvorí bude pravdepodobne obsahovať planéty, ktoré budú svoju centrálnu hviezdu obiehať v rozdielnych smeroch. Je to úplne niečo iné ako v prípade Slnečnej sústavy, kde planéty obiehajú Slnko v rovnakom smere.

Podľa všeobecne uznávaných predstáv sa hviezdy a planéty tvoria z obrovských oblakov prachu a plynu, ktoré pod vplyvom vonkajších gravitačných síl kolapsujú. Ako sa oblak gravitačne zmršťuje, stáva sa plochým, pričom si zachováva svoj moment hybnosti. Tým sa vytvorí rotujúci plochý disk obklopujúci zárodok budúcej hviezdy. Tento disk poskytuje dostatok materiálu pre vznik budúceho solárneho systému. Sformované planéty si od disku prevezmú jeho moment hybnosti, čo má za následok, že tieto telesá obiehajú materskú hviezdu v rovnakom smere v akom ju obiehal pôvodný zárodočný disk. To je aj prípad Slnečnej sústavy, kde planéty obiehajú Slnko v rovnakom smere a v jednej rovine. Vo vzdialenosti približne 500 svetelných rokov v súhvezdí Hadonoš (Oph) bola objavená mladá hviezda, ktorej vonkajšie časti disku sa otáčajú opačným smerom ako vnútorná časť disku. „Myslíme si, že tento systém pozostáva vlastne z dvoch oblakov plynu a prachu, pričom každý z nich rotuje opačným smerom.“, povedal Remijand, ktorý je jedným z objaviteľov hviezdy. To teda znamená, že tento budúci solárny systém má dosť materiálu pre vznik planét v oboch častiach disku. V konečnom dôsledku sa pravdepodobne pri hviezde vytvorí planetárny systém, ktorého vnútorné planéty budú obiehať centrálnu hviezdu v jednom smere a planéty na vonkajších obežných dráhach v smere opačnom!

Pozorovania boli uskutočnené pomocou obrej sústavy rádiových ďalekohľadov VLA, ktorá študovala disk na frekvencii 43 GHz. Na tejto frekvencii vyžaruje molekula SiO. Predmetom merania bolo určenie dopplerovho posunu v disku a tým aj zistenie jeho pohybu. Výsledky, ktoré sa podarilo získať hovoria sami za seba. Ešte nikdy sa astronómom nepodarilo zaznamenať takýto „zvláštny“ typ pohybu disku okolo centrálnej hviezdy.

 

Zdroj: Spaceflight Now

Joomla templates by a4joomla