darksunset2.jpgdarksunset3.jpgdarksunset4.jpgdarksunset1.jpg

Červený trpaslík a jeho planéty

Astronómovia pred nedávnom objavili planetárnu sústavu v ktorej sa nachádza až 7 planét. Táto planetárna sústava sa nachádza vo vzdialenosti 40 svetelných rokov od Zeme. Centrálnou hviezdou je mimoriadne chladný červený trpaslík s menom TRAPPIST-1.

Čítať ďalej...

Prvý tranzit v hviezdokope

Hviezdy svoj život začínajú v skupinách. Aj naša Slnko sa zrodilo v malej pokojnej skupinke, ktoré sa pomerne rýchlo rozpadla. Aj mnoho iných hviezd vzniklo podobne, niektoré z nich sa však vytvorili vo veľkých skupinách a zostávajú spolu miliardy rokov.

Čítať ďalej...

Exoplanéta veľkosti Zeme

Kepler-78b je exoplanéta, ktorá ani nemala existovať. Toto horúce teleso obieha okolo svojej materskej hviezdy vo vzdialenosti iba 1,5 milióna km. Táto vzdialenosť predstavuje 1 % vzdialenosti Zeme od Slnka.

Čítať ďalej...

Planéty bez svojej hviezdy

Drobné, guľaté a chladné oblaky, ktoré boli objavené vo vesmíre majú všetky správne charakteristiky pre vznik planét ale bez materskej hviezdy. Na základe nových pozorovaní (Chalmers University of Technology) sa ukazuje, že voľne pohybujúce sa planéty nemusia nutne pochádzať z existujúcich planetárnych sústav. Môžu sa zrodiť aj ako samostatné telesá.

Čítať ďalej...

Planetárna sústava s maličkou exoplanétou

Astronómovia objavili extrasolárnu planetárnu sústavu, v ktorej sa nachádza hviezda podobná Slnku a okolo ktorej obieha najmenšia planéta aká bola doteraz zaznamenaná. Objav uskutočnila družica Kepler (NASA).

Čítať ďalej...

Joomla templates by a4joomla