darksunset3.jpgdarksunset4.jpgdarksunset1.jpgdarksunset2.jpg

Klasifikácia extrasolárnych planét

S pribúdajúcim počtom extrasolárnych planét sa začínajú astronómovia trápiť otázkou ich kategorizácie s cieľom lepšieho pochopenia ich vzniku a vývoja. V priebehu niekoľkých posledných rokov sa vytvorilo niekoľko schém klasifikácie planét a to od sci-fi až po tie, ktoré sú založené na vedeckom základe.

Čítať ďalej...

Super Zem kandidátom na hľadanie života

Extrasolárna planéta typu Super-Zem obiehajúca okolo červeného trpaslíka ležiaceho vo vzdialenosti 40 svetelných rokov sa zdá byť novou držiteľkou titulu „Najlepšie miesto pre hľadanie života mimo Slnečnú sústavu“.  Pozorovania vykonával medzinárodní tím astronómov pomocou prístroja HARPS na observatóriu ESO/La Silla ako aj ďalšími prístrojmi po celom svete.

Čítať ďalej...

TRAPPIST-1 – nestabilný systém?

 TRAPPIST-1 je veľmi drobnou hviezdičkou, ktorej hmotnosť dosahuje iba 8 % hmotnosti Slnka. Svojou veľkosťou sotva prevyšuje planétu Jupiter. Sústavu nájdeme v súhvezdí Vodnár iba 38,8 svetelných rokov od Zeme. Podľa posledných štúdií sa však zdá, že systém je nestabilný.

Čítať ďalej...

Proxima b: výskum klímy blízkej exoplanety

 Tím astrofyzikov a meteorológov z Exeterskej univerzity a Met Office Spojeného kráľovstva začali skúmať potencionálnu klímu nedávno objavenej extrasolárnej planéty Proxima Centauri b, ktorá je svojou hmotnosťou o niečo väčšia ako planéta Zem.

Čítať ďalej...

Červený trpaslík a jeho planéty

Astronómovia pred nedávnom objavili planetárnu sústavu v ktorej sa nachádza až 7 planét. Táto planetárna sústava sa nachádza vo vzdialenosti 40 svetelných rokov od Zeme. Centrálnou hviezdou je mimoriadne chladný červený trpaslík s menom TRAPPIST-1.

Čítať ďalej...

Joomla templates by a4joomla