darksunset2.jpgdarksunset3.jpgdarksunset4.jpgdarksunset1.jpg

Najväčšie astronomické udalosti v roku 2016

Rok 2016 bol pre astronómiu vzrušujúcim rokom. Boli experimentálne objavené gravitačné vlny a boli získané nepriame dôkazy existencie hmotnej planéty za dráhou Pluta. Samozrejme gravitačné vlny neboli jediným objavom tohto roku. Ďalšími významnými objavmi boli objavy extrasolárnych planét, ktorých v súčasnosti poznáme už niekoľko tisíc. Významným objavom bolo aj objavenie cudzieho sveta nachádzajúceho sa v zelenej zóne a vo vzdialenosti iba 4,2 svetelného roka.

Čítať ďalej...

Galileo Galilei – 450. výročie narodenia

Dňa 15. februára 2014 uplynie 450 rokov od narodenia významného talianskeho astronóma Galilea Galileiho, ktorý ako prvý človek namieril ďalekohľad na hviezdnu oblohu. Je mu pripisované autorstvo výroku „Eppur si muove!“, čo v doslovnom preklade znamená „A predsa sa točí!“.

Čítať ďalej...

To najlepšie z astronómie v roku 2007

Podľa astronomického denníku SPACE Vám prinášame 10 najvýznamnejších míľnikov astronómie v roku 2007.

Čítať ďalej...

Výlet na Venušu

Kto by nepoznal planétu Venuša! Veľkosťou a svojou hmotnosťou je veľmi podobná našej planéte. Ale to je tak asi všetko. Časy, keď sme si mysleli, že Venuša je rajom s rozkvitajúcim životom sú dávno preč...

Čítať ďalej...

Smeruje chvost kométy vždy od Slnka?

Kométy bývajú nádhernou ozdobou nočnej oblohy. Niektoré, najmä tie najjasnejšie sú vybavené nevídanými chvostmi rôznych tvarov a dĺžok. Smerujú však tieto chvosty vždy od Slnka?

Čítať ďalej...

Joomla templates by a4joomla