darksunset2.jpgdarksunset1.jpgdarksunset4.jpgdarksunset3.jpg

Historický skok do medzihviezdneho priestoru

NASA oficiálne oznámila, že sonda Voyager 1 sa nachádza v medzihviezdnom priestore. NASA spresnila aj samotný vstup do medzihviezdneho priestoru a oznámila, že Voyager 1 opustil našu Slnečnú sústavu už pred rokom.

Čítať ďalej...

Skúmanie Marsu (Viking 1, 2)

Program medziplanetárnych sond Viking  americkej agentúry NASA zahŕňal dve misie kozmických sond na planétu Mars, Viking 1 a Viking 2. Obe sondy  snímkovali povrch planéty Mars z obežnej dráhy a sprostredkovávali komunikáciu pre pristávacie moduly obidvoch sond.  Misia Viking bola veľmi úspešnou epizódou výskumu planéty Mars.

Čítať ďalej...

Pokazený HST

Hlavná kamera kozmického ďalekohľadu HST je mimo prevádzky, životnosť ďalších častí ďalekohľadu pomaly končí...

Čítať ďalej...

Voyager 1 a rázová vlna

Pred nedávnom na našom servery vyšiel článok „Voyager a tri prekvapenia“. Písalo sa v ňom o zaujímavých objavoch sondy Voyager I. získaných na hraniciach héliopauzy. Teraz si máte možnosť prečítať ako sa vysvetľuje nepochopiteľný nedostatok kozmického žiarenia.

Čítať ďalej...

Európa plánuje sondu k Jupiteru

Sonda ESA pomenovaná ako JUICE (JUpiter ICy moons Explorer mission) bude na svojej palube niesť 11 vedeckých prístrojov, ktoré poslúžia k výskumu planéty Jupiter a jej veľkých mesiacov na ktorých sa predpokladá existencia oceánov kvapalnej vody.

Čítať ďalej...

Joomla templates by a4joomla