darksunset4.jpgdarksunset1.jpgdarksunset2.jpgdarksunset3.jpg

Globe at Night 2013

 

Celosvetová kampaň GLOBE at Night 2013 začala začiatkom roka 2013 a vstúpila tak do svojho 8 ročníka.

Kampaň sa zaoberá mapovaním svetelného znečistenia po celom svete. Práve vďaka jej aktivitám sa svetelné znečistenie dostáva do povedomia širokej verejnosti po celom svete. Práve široká verejnosť si začala uvedomovať svetelné znečistenie ako vážny a globálny problém, ktorý ovplyvňuje životy ľudí a aj zvierat. V minulom roku bolo zaznamenaných celkovo 16 850 pozorovaní z 92 krajín sveta, vrátane Slovenska. Tento rok budú pozorovania prebiehať v týchto termínoch:

3. až 12. januára

31. januára až 9. februára

3. až 12. marca

31. marca až 9. apríla

29. apríla až 8. mája

Zo svetelným znečistením sa stretávajú ľudia vo všetkých obývaných oblastiach, najviac však v mestách a mestských aglomeráciách. Tie sú doslova zaplavené nepreberným množstvom svetelných zdrojov, ktoré mnohokrát svietia chaoticky a navyše bezúčelne do svojho okolia. Svetlo rozptýlené v zemskej atmosfére škodí nie len astronómom ale tiež ľuďom a zvieratám. Dostatočná tma zaisťuje kvalitný spánok a tím aj odpočinok. Tma je totiž dôležitá pre ľudský a aj zvierací organizmus ako denné svetlo. Práve svetla je ale v mestách až príliš. Presvedčiť sa o tom môže každý z nás, kto sa v noci pozrie na nebo. Zatiaľ čo v tmavých oblastiach nezaťažených svetelným znečistením môžu ľudia na oblohe vidieť až niekoľko tisíc hviezd, v mestách je to len pár stoviek alebo iba desiatok hviezd. Svetelné znečistenie nás tak pripravuje o hviezdne nebo, Mliečnu dráhu alebo netradičné prírodné úkazy akými sú polárne žiare, kométy či meteory.

Projekt GLOBE at Night 2013 prináša oproti minulým ročníkom ešte viac rozšírenú kampaň, ktorá jednoduchým spôsobom monitoruje rozsah a vývoj svetelného znečistenia na celej planéte Zem. Ktokoľvek môže prispieť ku spresneniu informácií o súčasnom stave svetelného znečistenia na celej planéte. Stačí, keď v termínoch 3. až 12. januára, 31. januára až 9. februára, 3. až 12. marca, 31. marca až 9. apríla, 29. apríla až 8. mája vyhľadá na nočnej oblohe asi hodinu po západe Slnka súhvezdie Orión alebo Lev a pokúsi sa odhadnúť, aké slabé hviezdy z daného súhvezdia ešte vidí. Obe súhvezdia sú natoľko nápadné, že ich na oblohe nájde každý, dokonca aj ten, kto sa inak na oblohe neorientuje. Pomôcť Vám môžu aj materiály, ktoré boli za týmto účelom vydané.

Cieľom projektu samozrejme nie je len mapovanie svetelného znečistenia naprieč celou planétou ale tiež snaha prinútiť ľudí občas sa pozrieť na oblohu.

Zaujímavé informácie nájdete na stránkach Svetelného znečistenia ako aj na oficiálnej internetovej stránke projektu. Tu nájdete aj slovenskú verziu formulára pre pozorovanie.

 

Zdroj: Svetelné znečistenie, ČAS

Joomla templates by a4joomla