darksunset3.jpgdarksunset2.jpgdarksunset4.jpgdarksunset1.jpg

Globe at Night 2012

 

Dnes 14.1.2012 začína medzinárodný projekt Globe at Night, do ktorého sa môžete zapojiť aj vy. Globe at Night je medzinárodnou kampaňou, ktorá spája ľudí v jednu veľkú vedeckú kampaň. Jedným zo súčasných problémov ľudstva je svetelné znečistenie o ktorom sa začína v poslednom čase hovoriť čoraz viac.

 

Týmto problémom sa zaoberá aj projekt Globe at Night. Cieľom kampane je zvýšiť povedomie každého z nás o dôsledkoch svetelného znečistenia. Svetelné znečistenie ničí nielen naše „právo na hviezdy“, ale rovnako poškodzuje rastliny a negatívne ovplyvňuje mnohé živočíchy na Zemi, netreba však zabudnúť ani na ľudské zdravie a v neposlednom rade ide o plytvanie energiou a v konečnom dôsledku finančnými prostriedkami.

Globe at Night je jednou z najúspešnejších osvetových kampaní o svetelnom znečistení na svete vôbec. Každoročne, už počas šiestich rokov sa do tejto kampane zapájajú ľudia zo 115 krajín sveta. Slovensko sa v tomto roku zapája po prvý krát. V súčasnosti sa v databáze nachádza viac ako 66000 pozorovaní, pričom tri z piatich meraní ukazovali limitnú magnitúdu 3 – 4, čo je bežná hodnota v stredných až väčších mestách. 82% meraní bolo odoslaných z oblastí postihnutých svetelným znečistením a len 18% (menej ako 1 z 5 meraní) z oblastí odkiaľ je viditeľná na oblohe Mliečna dráha.

Zapojiť sa môže každý z Vás a je to naozaj veľmi jednoduché. Stačí ak po západe Slnka, keď už je dostatočná tma, pozriete na oblohu a nájdete súhvezdie Orión alebo Lev a porovnáte to čo vidíte s mapkami limitnej magnitúdy príslušných súhvezdí. Aj takéto, veľmi jednoduché pozorovanie môže prispieť k monitoringu svetelného znečistenia! Po odoslaní Vami napozorovaných údajov, môžete svoje pozorovania porovnať s tisíckami ďalších z celého sveta a každý z Vás sa tak môže presvedčiť o úrovni svetelného znečistenia v mieste pozorovania.

 

Aplikácia na odosielanie pozorovaní

 

V roku 2012 budete mať až 4 možnosti zapojiť sa do projektu Globe at Night:

14. – 23. január Orión

12. – 21. február Orión

13. – 22. marec Orión, Lev

11. – 20. apríl Lev

 

Zdroj: Svetelné znečistenie

 

 

 

 

 

 

Joomla templates by a4joomla