darksunset3.jpgdarksunset2.jpgdarksunset1.jpgdarksunset4.jpg

Hodina Zeme 2015

Hodina Zeme je jednou z najväčších akcií na svete, ktoré sa konajú so zapojením verejnosti. Zhasnutie svetiel každoročne spája viac ako miliardu ľudí na celom svete vo viac ako 6000 mestách a obciach, pričom akcia prepája verejný aj súkromný sektor. Tohto roku sa Hodina Zeme uskutoční dňa 28.3.20013 v čase od 20:30 do 21:30.

História Hodiny Zeme sa začala písať dňa 31. 3. 2007 keď viac ako 2,2 milióna domácností a 2000 firiem v austrálskom Sydney vyplo na hodinu svoje osvetlenie. O rok neskôr sa do Hodiny Zeme zapojilo okolo 50 miliónov ľudí v 370 mestách a obciach vo vyše 35 krajinách a v 18 časových zónach. Kampaň sa zmenila z lokálnej udalosti v Sydney na celosvetové hnutie za trvalo udržateľný život. Vo svojom treťom roku sa Hodina Zeme zapísala do histórie ako zatiaľ najrozsiahlejšia dobrovoľná akcia vôbec a predstavovala tak celosvetové vyjadrenie názoru. Do akcie sa zapojilo 4159 miest v 88 krajinách vrátane 79 hlavných miest. Dokonca 9 z 10 najľudnatejších veľkomiest sveta vyplo svoje verejné osvetlenie. V sobotu 27. marca 2010 sa do Hodiny Zeme, do boja proti zmene klímy, zapojilo rekordných 128 štátov a teritórií. Rôzne monumentálne stavby od Pacifiku a Ázie, cez Európu a Afriku až do Ameriky boli vypnuté. Ľudia z celého sveta, vypli svoje svetlá, aby oslávili a chránili to, čo máme spoločné – našu planétu. So svetoznámych pamiatok podporili akciu zhasnutím osvetlenia medzi inými aj: Sfinga a pyramídy v Gíze, socha Krista Spasiteľa v Brazílii, parížska Eiffelova veža, most Golden Gate v San Franciscu, rímske Koloseum, reklamy na Coca-Colu na námestí Times Square alebo reklamy na hoteli Jumeirah v Dubaji.

Hodina Zeme je dôležitou výzvou pre každého z nás, vládu či firmu, aby prevzali zodpovednosť a zohrali tak svoju úlohu pri zaisťovaní udržateľnej budúcnosti. Vypnutím svetiel čo i len na jednu hodinu obdrží svet od každého z nás dôležité posolstvo, že je nutné zamerať sa na klimatické zmeny a svetelné znečistenie. Hodina Zeme je posolstvom nádeje a činu. Predstavte si, čo dokážeme, ak budeme jednať spoločne. Hodina Zeme už urobila veľa pre zvýšenie povedomia o zmenách klímy. Je to ale viac ako len zhasínanie svetiel na hodinu raz za rok. Všetko je to o dávaní ľudom možnosť hlasovať o budúcnosti našej planéty, kde majú dve možnosti – globálne otepľovanie ... a nezničenú planétu Zem. Doprajme našim deťom právo na neznečistenú planétu a pohľad na ničím nerušenú hviezdnu oblohu. Je len na nás, ktorým smerom sa vyberieme.

Organizátorom Hodiny Zeme je celosvetová ochranárska organizácia WWF (World Wildlife Fund). V roku 2015 bude WWF na Slovensku spolupracovať s členmi Sekcie ochrany pred svetelným znečistením SAS pri SAV a SZAA za účelom vyššej informovanosti o tejto akcii a taktiež vyššej účasti ako v roku 2014.

Zapojiť sa môžete aj Vy! V sobotu, 28.3.2013 o 20:30 miestneho času na 1 hodinu, Hodinu Zeme, zhasnite svetlá vo svojej domácnosti, či firme a pridajte sa tak k miliarde ľudí po celom svete, k celosvetovej elite.

 

 

 

 

Joomla templates by a4joomla