darksunset2.jpgdarksunset4.jpgdarksunset1.jpgdarksunset3.jpg

GLOBE at Night 2014

Celosvetová kampaň GLOBE at Night 2014 začala začiatkom roka 2014 a vstúpila tak do svojho 9 ročníka.

 

Kampaň sa zaoberá mapovaním svetelného znečistenia po celom svete. Práve vďaka jej aktivitám sa svetelné znečistenie dostáva do povedomia širokej verejnosti po celom svete. Práve široká verejnosť si začala uvedomovať svetelné znečistenie ako vážny a globálny problém, ktorý ovplyvňuje životy ľudí a aj zvierat. V minulom roku bolo zaznamenaných celkovo 100 000 pozorovaní z 115 krajín sveta, vrátane Slovenska. Tento rok bude kampaň GLOBE at Night prebiehať na rozdiel od jej predchádzajúcich ročníkov počas všetkých 12 mesiacov. Tento rok budú pozorovania prebiehať v týchto termínoch:

20. až 29. januára

19. až 28. februára

21. až 30. marca

20. až 29. apríla

19. až 28. mája

17. až 26. júna

16. až 25. júla

15. až 24. augusta

15. až 24. septembra

14. až 23. októbra

12. až 21. novembra

11. až 20. decembra

 

Zo svetelným znečistením sa stretávajú ľudia vo všetkých obývaných oblastiach, najviac však v mestách a mestských aglomeráciách. Tie sú doslova zaplavené nepreberným množstvom svetelných zdrojov, ktoré mnohokrát svietia chaoticky a navyše bezúčelne do svojho okolia. Svetlo rozptýlené v zemskej atmosfére škodí nie len astronómom ale tiež ľuďom a zvieratám. Dostatočná tma zaisťuje kvalitný spánok a tím aj odpočinok. Tma je totiž dôležitá pre ľudský a aj zvierací organizmus ako denné svetlo. Práve svetla je ale v mestách až príliš. Presvedčiť sa o tom môže každý z nás, kto sa v noci pozrie na nebo. Zatiaľ čo v tmavých oblastiach nezaťažených svetelným znečistením môžu ľudia na oblohe vidieť až niekoľko tisíc hviezd, v mestách je to len pár stoviek alebo iba desiatok hviezd. Svetelné znečistenie nás tak pripravuje o hviezdne nebo, Mliečnu dráhu alebo netradičné prírodné úkazy akými sú polárne žiare, kométy či meteory.

Projekt GLOBE at Night 2014 prináša oproti minulým ročníkom ešte viac rozšírenú kampaň, ktorá jednoduchým spôsobom monitoruje rozsah a vývoj svetelného znečistenia na celej planéte Zem. Ktokoľvek môže prispieť ku spresneniu informácií o súčasnom stave svetelného znečistenia na celej planéte. Stačí, keď v termínoch uvedených vyššie vyhľadá na nočnej oblohe asi hodinu po západe Slnka súhvezdie Orión alebo Lev a pokúsi sa odhadnúť, aké slabé hviezdy z daného súhvezdia ešte vidí. Obe súhvezdia sú natoľko nápadné, že ich na oblohe nájde každý, dokonca aj ten, kto sa inak na oblohe neorientuje. Pomôcť Vám môžu aj materiály, ktoré boli za týmto účelom vydané.

Cieľom projektu samozrejme nie je len mapovanie svetelného znečistenia naprieč celou planétou ale tiež snaha prinútiť ľudí občas sa pozrieť na oblohu. Elektronický formulár na odoslanie pozorovania nájdete tu.

Zdroj: Globe at Night

 

 

 

 

Joomla templates by a4joomla