darksunset2.jpgdarksunset4.jpgdarksunset3.jpgdarksunset1.jpg

Prečo pozorovať Merkúr?

V súčasnom storočí sú už optické pozorovania planéty Merkúr dávno prekonané. Štúdium Merkúra prebieha pomocou vesmírnych ďalekohľadov a rádioteleskopov.

V minulosti ešte pred érou kozmonautiky sa s pomocou najvýkonnejších teleskopov podarilo vytvoriť akúsi albedovú mapu Merkúra ktorá pripomínala náš Mesiac pri pohľade voľným okom. Optickému pozorovaniu zo Zeme nebráni ani tak uhlový priemer Merkúra ako jeho neveľká maximálna možná uhlová vzdialenosť od Slnka pri pozorovaní zo Zeme. Merkúr je možné pozorovať tesne pred východom Slnka (západná elongácia), alebo tesne po západe Slnka (východná elongácia). Obraz Merkúra je vždy silne zdegradovaný a poznačený výraznou chromatickou aberáciou. Dôvodom je to, že lúče svetla vstupujú do zemskej atmosféry pod veľmi ostrým uhlom a musia tak prekonávať niekoľko vzduchových vrstiev rozličnej teploty. Preto musíme význam optického pozorovania Merkúra hľadať niekde inde.

Tak ako existujú určité špeciálne skladby, ktoré nemajú žiadny umelecký obsah, ale boli skomponované na rozcvičenie prstov hudobníkov, ktorí sa pomocou nich pripravujú pred uvedením náročného diela tak isto aj Merkúr nám poskytuje všetko potrebné nato aby sme získali základné skúsenosti alebo aby sme sa udržiavali vo forme. Naučíme sa pracovať s periodicitou javu, presným časom, ďalekohľadom, súradnicami, ročenkami, počítačmi, astronomickým softwarom a astronomickým denníkom. Takéto pozorovanie rozšíri náš pozorovací čas od západu Slnka až po jeho východ a neobmedzuje nás iba na čas, keď je obloha úplne tmavá. Tak isto je potrebné zriadiť si svoje vlastné pozorovacie stanovisko z ktorého budeme schopní pozorovať počas celého roka ráno i večer. Na pozorovania takéhoto druhu stačí ďalekohľad s priemerom 5 cm a zväčšením okolo 20x. Dobré je mať aj triéder, ktorý má veľký zorný uhol. Na tom či už to je v meste alebo na dedine nezáleží, lebo svetlá pouličného osvetlenia nás v tomto prípade nemusia zaujímať. K pozorovaniu je nevyhnutné vedieť kde sa planéta nachádza, pretože voľným okom je až na výnimočné prípady nepozorovateľná. K tomu nám poslúži buď astronomická ročenka, alebo vhodný astronomický software.

A ak sme sa dopracovali až sem tak si už len stačí pripraviť ďalekohlad a čakať na vhodnú elongáciu ako bude napríklad tá na obrázku.

 

Obrázok zobrazuje Merkúr od 5. januára do 7. februára 2008 o 16:40 SEČ s krokom jeden deň. Merkúr sa pohybuje v smere pohybu hodinových ručičiek. Údaje sú pre Banskú Bystricu.

 

Joomla templates by a4joomla