darksunset4.jpgdarksunset3.jpgdarksunset1.jpgdarksunset2.jpg

Kam s pozorovaniami?

Často krát dostávame od vás maily v ktorých sa pýtate, čo s vašimi pozorovaniami. Tento článok by vám mal odpovedať a zároveň vás zorientovať v tom čo ponúka náš web v oblasti pozorovania oblohy.

Niet krajšej veci na Zemi ako je pohľad na hviezdami posiatu nočnú oblohu. Mnohí astronómovia amatéri ako aj začínajúci pozorovatelia oblohy, strávia celé hodiny pozorovaním nebeského orloja. Niektorí za ďalekohľadom, iný voľným okom.  Mnohí z vás svoje pozorovania zapíšu do svojich pozorovacích denníkov, niektorí na ne zabudnú. Väčšina z vás však chce aby sa jeho pozorovania niekde uplatnili, zverejnili. Mnohé z týchto pozorovaní (ak nie všetky) majú svoju výpovednú hodnotu, niektoré sú aj vedecky cenné. Mnohí z vás však nevedia čo z takýmito pozorovaniami, kam ich poslať. Takže čo s tým urobiť? V prvom rade si preberieme štruktúru nášho webu z pohľadu pozorovateľskej astronómie:

Časť "Aktuálne na oblohe" obsahuje informácie o aktuálnom dianí na oblohe. Nájdete tu informácie o tom, čo sa práve deje nad vašimi hlavami a čo sa práve dá pozorovať. V tejto časti sú uverejňované aj mapky podľa ktorým môžete pozorovať.

Časť "Pozorovania" - na tomto mieste sú uverejňované vaše pozorovania, ktoré nám pošlete. Zároveň tu nájdete rôzne  typy a rady na pozorovania. Teda táto časť je akousi inšpiráciou pre vaše pozorovania.

Poslednú časť pozorovateľského servisu tvorí časť "Projekty". Tu nájdete všetky pozorovacie projekty, ktoré boli v rámci tohto webu vyhlásené ale aj projekty iných portálov a spoločností, do ktorých sa môžete zapojiť.

A kam môžete posielať svoje pozorovania? V podstate každá hvezdáreň na Slovensku vám vaše pozorovania preberie a tie čo majú cenu spracuje, prípadne pošle na potrebné miesta. Pre astronóma amatéra je to dobrý začiatok, pokiaľ uvažujeme, že začínajúci astronóm nemá ešte potrebné kontakty na priame posielanie svojich pozorovaní. Chcem dodať, že hvezdárne sú najdôležitejšou súčasťou v zbere pozorovaní a preto by sme ich nemali obchádzať. Často krát nám pracovníci hvezdárni pomôžu pri spracovaní pozorovaní, prípadne nám poskytnú užitočné rady. Na nasledovných riadkoch uvedieme jednotlivé typy pozorovaní a adresy kam ich posielať aby boli doručené čo najskôr. Upozorňujem, že tieto kontakty sú len orientačné:

 

Meteory - hvezdáreň v B.Bystrici, hvezdáreň v R.Sobote, IMO

Bolidy - ktorákoľvek hvezdáreň, IMO;

Kométy - ktorákoľvek hvezdáreň, SPMH

Planéty - A.L.P.O., APO;

Mesiac - APO;

Slnko - ktorákoľvek hvezdáreň, hvezdáreň Valašské Měziříčí;

Zákryty hviezd mesiacom - ktorákoľvek hvezdáreň, hvezdáreň Kysucké Nové Mesto;

Zákryty hviezd planétkami - ktorákoľvek hvezdáreň, hvezdáreň Kysucké Nové Mesto;

Premenné hviezdy - ktorákoľvek hvezdáreň, hvezdáreň a planetárium v Brne;

Úkazy na oblohe - APO;

Deep-sky - APO

Objavy - (kométy, planétky, novy....) ktorákoľvek hvezdáreň, AU SAV;

 

Ospravedlňujem sa za prípadné nepresnosti a aj tým inštitúciám na ktoré som zabudol. Pozorovaní je veľmi veľa a sú rôzneho druhu ale každá hvezdáreň vaše pozorovanie rada príjme. Hlavným zdrojom na zistenie adries kam a kde posielať svoje pozorovania je internet. Zároveň upozorňujem, že pozorovania akéhokoľvek druhu radi uvítame aj na našich adresách. Samozrejme, že zároveň zabezpečíme ich doručenie na patričné miesta.

 

Joomla templates by a4joomla