darksunset2.jpgdarksunset4.jpgdarksunset3.jpgdarksunset1.jpg

Kvadrantidy 2015

4. januára 2015 nastane maximum meteorického roja Kvadrantidy. Kvadrantidy patria medzi hlavné meteorické roje v rámci roka.

 

Roj je aktívny každoročne, pričom jeho maximálna zenitová frekvencia dosahuje až 120 meteorov za hodinu. Tohtoročné pozorovacie podmienky nie sú veľmi priaznivé, nakoľko pozorovanie bude rušiť Mesiac. Maximum činnosti Kvadrantíd by malo nastať okolo 06:00 SEČ dňa 4.1.2015.

Meteorický roj Kvadrantidy má radiant v dnes už neexistujúcom súhvezdí Kvadrant na hraniciach súhvezdí Pastier a Drak. Za ideálnych podmienok by sme tak mali v čase maxima uvidieť 50 – 60 meteorov za hodinu. Frekvencia meteorov sa bude so stúpajúcim radiantom postupne zvyšovať.

Pôvod meteorického roja dodnes nie je dodnes uspokojivo vyriešený. Ešte pred nedávnom sa predpokladalo, že materským telesom roja je kométa 96P Machholz s obežnou dobou 5,2 roka. Posledná hypotéza z decembra 2003 (P. Jenniskens) hovorí o tom, že materským telesom Kvadrantíd je fragment 500 rokov neexistujúcej kométy, ktorý bol v roku 2003 objavený a označený ako C/2003 EH1. Dráha tohto telesa sa so Zemou pretína v takmer kolmom uhle, čo spôsobuje krátku aktivitu roja, pričom maximum roja je veľmi ostré a trvá len niekoľko hodín. Vplyvom gravitácie najväčšej planéty Slnečnej sústavy Jupitera sa meteorický prúd od Zeme vzďaľuje a tak približne za 1000 rokov prestane byť meteorický roj Kvadrantíd pozorovateľný. Meteory tohto roja sú pomerne pomalé, do zemskej atmosféry vstupujú rýchlosťou približne 41 km/s. Frekvencia roja kolíše od 60 do 200 meteorov za hodinu.

Zdroj: IMO

 

 

 

 

Joomla templates by a4joomla