darksunset4.jpgdarksunset2.jpgdarksunset3.jpgdarksunset1.jpg

Supernova v galaxii M 82

Na nočnej oblohe zasa môžeme vidieť výnimočný úkaz a to vzplanutie supernovy. Supernova, ktorá vybuchla v galaxii M 82 je viditeľná pomerne malými prístrojmi a to z miest, ktoré nie sú rušené svetelným znečistením.

 

V galaxii M 82, označovanej aj „Cigara“, vybuchla supernova typu Ia. Supernova bude pozorovateľná na iba niekoľko nasledujúcich dní, maximálne týždňov.  Svetlo z výbuchu supernovy putovalo na Zem zhruba 11,4 milióna rokov. Supernova je pritom tak jasná, že je viditeľná aj prístrojmi astronómov amatérov, nájdeme ju v jednom z prachových ramien galaxie. Jej jasnosť bola odhadnutá na 11,2 mag.

Galaxia M 82 so svojou vzdialenosťou 11,4 milióna rokov je považovaná za blízku susedku našej Galaxie. Táto supernova je tak najbližším objektom svojho typu od vzplanutia objektu označeného ako SN 1993J ku ktorému došlo pred 21 rokmi. Práve pomerná blízkosť úkazu z neho robí veľmi atraktívny cieľ pre astronómov amatérov a súčasne poskytuje astronómom príležitosť detailne študovať procesy, ktoré pri tejto explózii prebiehajú. Porovnaním svetelných kriviek pri podobných vzplanutiach je možné predpokladať, že supernova v galaxii M 82 bude pozorovateľná ešte dva týždne, pričom nie je vylúčené, že by mohla zjasnieť až na 8 mag.

Zdroj: AAVSO

 

 

 

Joomla templates by a4joomla