Emigranti z rodu hviezd

Pomocou ďalekohľadu MMT arizonského observatória boli objavené dve hviezdy, ktoré opúšťajú našu galaxiu. Tieto hviezdy sa rútia priestorom rýchlosťou približne 2 milióny km za hodinu.

V súčasnosti astronómovia poznajú päť takýchto hviezd. Predpokladá sa však, že v našej Galaxii sa takýchto hviezd nachádza približne 1000. Keďže Mliečna dráha obsahuje takmer 250 miliárd hviezd, je hľadanie hviezd opúšťajúcich našu hviezdnu sústavu veľmi ťažké. Astronómom pracujúcim na  Smithsonian Astrophysical Observatory sa podarilo zistiť niekoľko desiatok kandidátov. Podľa v súčasnosti platných teórií boli takéto unikajúce hviezdy vypudené z našej Galaxie (galaktického centra) len pred niekoľkými miliónmi rokov. Každá z týchto hviezd pred tým tvorila zložku dvojhviezdy. Keď sa takáto hviezda dostala do blízkosti čiernej diery v centre našej Galaxie. Jej intenzívne gravitačné pole jednu zložku dvojhviezdy pohltilo a druhú vymrštilo na dráhu smerujúcu von z Galaxie.

Posledné dve objavené hviezdy majú hmotnosť štyrikrát väčšiu ako má naše Slnko. V centre Galaxie sa takýchto hviezd nachádza pomerne veľa. To podporuje aj teóriu hviezdnych emigrantov. Túto teóriu potvrdil aj detailný prieskum okolia centra Galaxie. Prieskum priniesol objav veľkého množstva hviezd obiehajúcich okolo obrovskej veľmi hmotnej čiernej diery. Tieto obiehajú po mimoriadne eliptických dráhach. Aj počítače simulujúce situácie v okolí centra Galaxie ukazujú, že sa tam hviezdy pohybujú nadmernou rýchlosťou. Musia vznikať pri tesných priblíženiach  dvojhviezd k čiernej diere. Odhaduje sa, že zo stredu Galaxie je jedna hviezda vyvrhnutá raz za 100000 rokov. Šance uvidieť takúto hviezdu sú teda naozaj mizivé. Takéto hviezdy sú však jedinečnou príležitosťou študovať štruktúru Galaxie. A totiž, pokiaľ budeme merať ich rýchlosť pohybu naprieč oblohou dokážeme študovať tvar Galaxie a rovnako máme možnosť zistiť rozloženie tmavej hmoty v Galaxii.

Prvé dve hviezdy tejto kategórie boli objavené v súhvezdí Veľká Medvedica. Boli označené ako SDSS J091301.0+305120. Galaxiu opúšťajú rýchlosťou 555 km/s (2 milióny km za hodinu). Od Zeme sú vzdialené 240000 svetelných rokov. Druhý emigrant bol objavený v súhvezdí Rak. Označená je ako SDSS J091759.5+672238. V súčasnosti sa nachádza vo vzdialenosti 180000 svetelných rokov od Zeme. Z Galaxie uniká rýchlosťou 640 km/s (2,3 milióna km za hodinu).

ČAS

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *